استریمینگ چیست و چگونه کار می‌کند؟

استریمینگ، تکنولوژی مورد استفاده برای ارائه محتوا (معمولاً صوتی و ویدئویی) به کامپیوترها و موبایل‌ها از طریق اینترنت است. استریمینگ دیتا را به عنوان جریانی مداوم انتقال می‌دهد، که دریافت کننده را قادر می‌سازد بلافاصله شروع به تماشا یا گوش کردن کند.

استریمینگ سریع‌ترین روش برای دسترسی به محتوای بر پایه اینترنت است، ولی تنها راه نیست. دانلود تصاعدی گزینه دیگری است که سال‌ها قبل از اینکه استریمینگ امکان‌پذیر شود، استفاده می‌شد.

استریمینگ چیست؟

استریمینگ چیست؟

برای اینکه بفهمید استریمینگ چیست، کجا استفاده می‌شود، و چرا مفید است، باید با این دو گزینه آشنا شوید.

دو نوع دانلود

تفاوت اصلی بین این دو گزینه (دانلود تصاعدی و استریمینگ) این است که چه زمانی شروع به استفاده از محتوا می‌کنید و وقتی که استفاده‌تان از آن به پایان رسید، چه اتفاقی برایش می‌افتد.

دانلود تصاعدی، شکل قدیمی دانلود است که هر کسی که تا حالا از اینترنت استفاده کرده با آن آشناست. وقتی بازی یا اپلیکیشنی را دانلود می‌کنید یا از فروشگاه آیتونز موسیقی می‌خرید، باید کل آن را دانلود کنید پیش از اینکه بتوانید از آن استفاده کنید. این، دانلود تصاعدی است.

طرز کار استریمینگ متفاوت است. استریمینگ به شما اجازه میدهد که از محتوا قبل از اینکه تمام فایل دانلود شود، استفاده کنید. مثلاً موسیقی را در نظر بگیرید. وقتی شما آهنگی را از سرویس‌های پخش موسیقی مثل اپل موزیک یا اسپاتیفای استریم می‌کنید، می‌توانید روی دکمه پلی کلیک کنید و تقریباً بلافاصله شروع به گوش دادن کنید. مجبور نیستید منتظر بمانید تا آهنگ به طور کامل دانلود شود که بتوانید آن را پخش کنید.

این یکی از مزایای اصلی استریمینگ است. دیتا را به محض اینکه به آن نیاز دارید، به شما ارائه می‌دهد.

تفاوت مهم دیگر بین استریمینگ و دانلود این است که بعد از اینکه دیتا استفاده می‌کنید، چه اتفاقی برای آن می‌افتد. در مورد دانلودها، دیتا به صورت دائمی روی دستگاه شما ذخیره می‌شوند تا وقتی که آن را پاک کنید. در مورد استریم ها، دیتا به طور اتوماتیک بعد از اینکه از آن استفاده کنید، پاک می‌شود.

آهنگی که روی اسپاتیفای استریم می‌کنید روی کامپیوتر شما ذخیره نمی‌شود (مگر اینکه آن را برای گوش کردن به صورت آفلاین ذخیره کنید، که خب آن را دانلود می‌کنید).

نیازمندی‌های استریمینگ محتوا

استریمینگ نیازمند ارتباط اینترنت نسبتاً سریعی است، و میزان این سریع بودن بستگی به نوع مدیایی دارد که شما استریمینگ می‌کنید. سرعت ۲ مگابیت در ثانیه برای استریمینگ ویدئو با کیفیت استاندارد بدون هیچ گونه پرش یا تأخیر حتی بیشتر از کافی هم هست. محتوای اچ دی (HD) و اولترا اچ دی (UHD) نیاز به سرعت‌های بالاتری برای انتقال بدون عیب و نقص دارند: ۵ مگابیت در ثانیه برای محتوای اچ دی و ۹ مگابیت در ثانیه برای محتوای اولترا اچ دی.

لایو استریمینگ

لایو استریمینگ یا پخش زنده، ارائه اینترنتی محتوا در همان لحظه‌ای است که اتفاق می‌افتد. لایو استریم بسیار مورد استفاده پخش زنده‌های تلویزیونی و رویدادهای یک جلسه‌ای است.

این روزها پخش زنده بین عموم مردم هم در حال رواج است، به طوری که شما می‌توانید با اپلیکیشن پخش زنده لحظه‌نگار اتفاقات روزمره خود را هم با موبایل پخش زنده کنید.

استریمینگ بازی‌ها و اپلیکیشن‌ها

استریمینگ به طور سنتی برای پخش صوت و تصویر استفاده می‌شد، ولی اپل اخیراً نوعی تکنولوژی را پیاده‌سازی کرده که اجازه می‌دهد استریمینگ با بازی‌ها و اپلیکیشن‌ها هم کار کند.

این تکنیک، که به آن on-demand resources می‌گویند، گیم‌ها و اپلیکیشن‌ها را قادر می‌سازد که مجموعه‌ای از ویژگی‌ها و کارکردها را وقتی که کاربر برای اولین بار آن را دانلود می‌کند، قرار دهند و بعد محتوای جدید را در هنگام نیاز کاربر استریم کنند. برای مثال، یک بازی شاید چهار مرحله اول آن را در هنگام دانلود اولیه قرار دهد و بعد مراحل پنج و شش را وقتی که شما شروع به بازی کردن مرحله چهار می‌کنید، به صورت اتوماتیک دانلود کند.

این رویکرد از این نظر مفید است که دانلودها سریع‌تر هستند و دیتای کمتری مصرف می‌کند، که به ویژه اگر محدودیت حجمی دیتا در اینترنت موبایل خود داشته باشید بسیار کاربردی است. همچنین اپلیکیشن‌ها در هنگام نصب فضای کمتری را نیز اشغال می‌کنند.

مشکلات استریمینگ

از آنجایی که استریمینگ دیتا را وقتی ارائه می‌دهد که به آن نیاز دارید، کانکشن کند اینترنت یا قطع شدن اینترنت می‌تواند مشکلاتی را به وجود آورد. مثلاً، اگر تنها ۳۰ ثانیه اول آهنگی را استریم کرده باشید و سرعت ارتباط اینترنت شما در ثانیه ۳۱اُم دچار افت شود، پخش آهنگ متوقف می‌شود.

رایج‌ترین خطا در هنگام استریمینگ که رخ می‌دهد مربوط به بافرینگ است. بافر، حافظه موقت برنامه برای محتوای استریم شده است.

بافر همیشه با محتوایی که شما برای بعد احتیاج دارید پر می‌شود. برای مثال اگر فیلمی را تماشا کنید، بافر چند دقیقه بعدی ویدئو را زمانی که شما محتوای فعلی را مشاهده می‌کنید، ذخیره می‌کند. اگر کانکشن اینترنت شما کند باشد، بافر به اندازه کافی سریع پر نمی‌شود، و استریم یا متوقف می‌شود و یا کیفیت صوت و ویدئو کاهش پیدا می‌کند.


مطالب زیر را نیز از دست ندهید:

تاریخچه پخش زنده ویدئویی (اینفوگرافیک)

چگونه پخش زنده ویدئویی خود را در تلگرام پخش کنیم؟

یک نظر
  • Pingback: تعریف Stream و کاربرد آن در ویدئو پروژکتورها | ویدئو پروژکتور | پروژکتور پرایس

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


    *